Jak uklízet

12. března 2011 v 13:32 | Anna Volfová |  Články

Všechno má svá pravidla, i uklízení a tomu se nyní budu věnovat.

Pravidlo č.1:Nejprve útočte na to, co je nejvíc na očích
Ačkoli se zdá logické začít vyklizením nepořádku ze všech možných polic, skříní a zásuvek, abyste tak vytvořili prostor pro věci,které se válejí na očích, ve skutečnosti to je chyba. Místo abyste hromady nepořádku zmenšovali,budete k nim ještě přidávat další věci- a už pouhý pohled na to, jak rostou, vás zbaví odvahy pokračovat v uklízení. Věci, které máte někde zastrčené, jsou stejně obvykle staré a nepotřebné.

Pravidlo č.2:Použijte metodu bleskového vytřídění

Tento přístup vám umožní procházet věci rychle. Zaměřte se výhradně na identifikaci (určení, oč jde) a kategorizaci (zařazení do skupin-např. sportovní vybavení, upomínkové předměty…) a nerozhodujte se ihned, co si ponechat a co vyhodit. Pokud je pro vás ovšem rozhodování, že něco vyhodíte snadné, tím líp-tak tedy neváhejte!

Pravidlo č.3:Nesnažte se všechno dohnat

Během uklízení určitě vyhrabete a vytáhnete spoustu nedokončených věcí(nedopsané dopisy, knihy,které jste měli dávno vrátit do knihovny, nepřečtené články…). Teď není vhodná chvíle všechny úkoly dotahovat a dokončovat. Místo toho je zapište do seznamu např. Budoucí projekty a najděte si na jejich zavedení čas někdy jindy.

Pravidlo č.4:Vyhněte se rozptýlenému organizování

Dejte si pozor a neudělejte tu chybu, že rozptýlíte své organizační úsilí a budete pracovat na několika oblastech současně. Pokud jste začali skříní, nejprve ji celou dokončete, než se přesunete třeba ke knihovně, psacímu stolu nebo okolí své postele. Když zpracujete vždycky jedno místo naráz, uvidíte díky tomu názorně svůj pokrok, můžete si dopřát zasloužené pauzy, a budete spokojení, protože vaše práce bude prokazatelně postupovat.
Zdroj

Možná vás bude zajímat: Naučte se uklízet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama